Pierwsza polska akcja na naszej aukcji 24 Lutego 2018r. – Akcja Kompanii Manufaktur Wełnianych

Rzutem na taśmę otrzymaliśmy na naszą najbliższą aukcję, która odbędzie się 24 Lutego na platformie snmw.onebid.pl walor iście muzealnej klasy !

Pozycja która nie doczekała się jeszcze notowania aukcyjnego w Polsce niewątpliwie rozbudzi emocje kolekcjonerów papierów wartościowych ale również osób zbierających walory o ogromnym znaczeniu historycznym.

Akcja Kompanii Manufaktur Wełnianych założonej w 1766r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego to pierwsza polska akcja, której emisja wyniosła zaledwie 120 sztuk !  Znanych jest zaledwie kilka   ( 5-7 ) egzemplarzy, z czego przeważająca większość znajduje się w zbiorach muzealnych min. Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.

Walor ten jest świadkiem a zarazem pierwszą cegiełką w budowie rynku kapitałowego w Polsce. Wyśmienicie zachowany, ręcznie numerowany z pięknym znakiem wodnym Fleur-de-lis ( kwiat lilii ) oraz podpisami między innymi kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego.

Emisja akcji Kompanii Manufaktur Wełnianych trafiła do najwyżej postawionych osób w Polsce, zaś my liczymy, że „nasz” aukcyjny egzemplarz stanie się skarbem wyjątkowej kolekcji.

Jak zawsze zachęcamy do śledzenia naszego profilu na fb gdzie prezentujemy wyjątkowej klasy monety oraz banknoty z naszej nadchodzącej aukcji.

Aktualnie przyjmujemy walory na XIV Aukcję PREMIUM.

X